Lezzetli Yemek Tarifleri - Nefis Yemek Tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Ekmek Şişmanlatmıyor

Ana Sayfa » Blog » Ekmek Şişmanlatmıyor

Ekmek şişmanlatmıyor lakin neyle yediğinize bağlı. Ahali aralarında şişmanlattığı söylenen ve rejim yapılırken ilk olarak azaltılan ekmek, diyetisyenler tarafından yenmesi gerektiği söyleniyor.

Çorum Devlet Hastanesi Diyetisyen Doktor Serpil Ovalı, ekmeğin tek başına kilo yapmadığını belirterek, “Ekmek mutlaka tüketilmeli, ama dengelenmiş beslenilmelidir. Ekmek kan şekerini dengeler” diye konuştu.

Zayıflama diyetlerinde ekmek yerine yağlı ve aşırı şekerli gıdalardan uzaktan durulması gerektiğini anlatan Beslenme Uzmanı Serpil Ovalı, “Ekmek besin grubu 3. gruptur ve tahılların içerisinde yer alır. Buğday, bulgur, çavdar, pirinç mısır ve makarna bu gurup içerisindedir. Bu besin grubunun protein kalitesi düşüktür. Diğer besinlerle birlikte et, süt, yumurta gibi ürünlerle yenmesi halinde kilo alınmasına sebep olur. Ekmekte yağ oranı düşüktür. Ekmek yerken mutlaka buğdaydan üretilmiş ekmek tavsiye edilir.” diye konuştu.

Millet aralarında ekmeğin şişmanlık yaptığı belirtilirken bu fikrin doğru olmadığını açıklayan Serpil Ovalı, “Ilk Olarak da söylediğim gibi ekmek tak başına kilo yapmaz, Toplum olarak çok artı meyve ve sebze yemediğimiz için gerekli vitamin ekmekte alınabilir. Bu yüzden şişmanlamayalım diye ekmek yememezlik yapılmaması gerekir. Ekmekte dengelenmiş ve oranlı yenmesi gerekir.” diye konuştu

Serpil Ovalı, “Ekmek sebzeyle, yoğurtla, et ürünleriyle yenirse şişmanlatmaz. Ama ekmeği makarnayla, pilavla, börekle yerseniz beslenmeyi tetikler. Artık gönül rahatlığıyla görüyoruz ama, diyetisyenlerin diyet programlarında ekmek var. Ekmek şişmanlama için potansiyel bir risk değil” dedi.

Beslenme Uzmanı Ovalı,, beyaz ekmekten kaçınılıp, kepekli, çavdarlı ekmek tüketimine yönlendirmenin nedenlerine de değinirken, “Çavdarlı, kepekli unla yapılan ekmekleri biz genel olarak 40 yaş üstündekiler için tavsiye ediyoruz. Çünkü karbonhidrat, protein, amino asit, vitamin, mineral ve lifli maddeler buğday tanesinin tamamında mevcut. Beyaz ekmeğin yapıldığı 60-70-80 randımanlı unlarda öğütme sırasında bunların önemli bir kısmı kayboluyor. Yaşlılarda beslenme toplam kaloriden fazla bağırsak fonksiyonları, mide fonksiyonları bakımından önem kazanıyor.” biçiminde konuştu

ilginizi çekebilecek tarif önerisi:  Kabak çorbası

Ovalı, “Ekmek şişmanlatmaz. Jurnal harcayacağı kaloriden daha pozitif kalori alırsanız, bunu nereden alırsanız alın kilo alırsınız. Ekmek bileşiminde yağ olmadığı için beslenme açısından şişmanlatmayı minimum tetikleyen bir madde. Ekmekte protein ve karbonhidrat var, bunların bir gramı 4 kalori veriyor. Yağ ise bunların iki misli, 9 kalori veriyor. Dolayısıyla ekmek yerken biz börek, makarna, pirinç, patates gibi karbonhidrat oranı yüksek gıdalarla birlikte alıyorsak doğal olarak beslenmemizi tetikliyor. Ama ekmek sebzeyle, yoğurtla, et ürünleriyle yendiği vakit şüphesiz şişmanlatmaz.” diye konuştu.

Etiket Perhiz Dinç Gıda ekmek Ekmek Diyeti Ekmek kilo Aldırırmı Ekmek şişmanlatırmı Ekmek Şişmanlatmıyor Serpil Ovalı Diyetisyen Serpi Ovalı
İlgili Terimler : , , , ,

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer İçeriklerSitemizdeki benzer içerikleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Lezzetkat

Tüm Hakları Saklıdır - 2020